Ivan Kuptík
Praha 1 argumentuje tím, že toto místo, které má svěřeno od města, je spíš noclehárnou pro bezdomovce. Kdysi až do 40 let v místě stály Eliščiny lázně, ale ty zabíraly daleko větší prostor než Praha 1 nabízí, což vidíte v naší fotogalerii na fcb.
Konec Revoluční ulice už léta láká architekty. Soukromý majitel domu na konci ulice by tam rád viděl stavbu, kterou navrhla Eva Jiřičná, ale nabízejí se i další, například projekt Chalupa Architekti či studia DAM.
Na dotaz Naší Prahy nám odpověděl pražský radní Jan Wolf, který navrhoval již dříve jiný prostor a to v místě bývalého Denisova nádraží jen pár desítek metrů od Muzea hlavního města Prahy. Podle něj je tento prostor vhodnější. „Zajímalo by mne, zda pánové z Prahy 1 vůbec viděli fyzicky Slovanskou epopej, ten plácek u Štefánikova mostu je nevhodný hlavně proto, že je malý. Například husitský triptych, by měl být podle Muchova přání vystaven vedle sebe…A to nemluvím o odstupu při prohlížení obrazů. Pokud jde stavbu u magistrály v místě, kde stávalo Denisovo nádraží jde jen o jeden z možných tipů, hodil by se tam například projekt, kterému se říkalo „krabička od sirek“ původně navrhovaný pro Výstaviště. Zajímavé by bylo, že by například mohl částečně odklonit hluk z magistrály. Ale hlavně si myslím, že by o takových věcech nejdříve měli rozhodovat odborníci. Proto by měl všechna vytipovaná a navrhovaná místa zhodnotit Institut plánování rozvoje a ten by měl navrhnout varianty, o kterých se dá skutečně jednat.“
Míst, kde by měl stát pavilon pro Slovanskou epopej je v Praze více. Navrhován byl například svah pod Letnou i svah na Vítkově, mimo hru dosud není ani prostor na Výstavišti (místo vyhořelého Bruselského pavilonu).
Pražané mají možnost se epopejí pokochat v prostoru, kde byla vystavena poprvé a to ve Veletržním paláci, kde je vystavena po dohodě Galerie hlavního města Prahy s Národní galerií. Mnoho času nezbývá, Slovanská epopej se totiž chystá na tříletou pouť po Asii. Tak snad po jejím návratu v roce 2019 by už mohlo být rozhodnuto.