Baterie obsahují těžké kovy jako rtuť, kadmium, olovo. Při delším vystavení působení těchto látek dochází k poškození nervové nebo oběhové soustavy a možnému vzniku nádorů. I přes existenci moderních skládek a spaloven, které by si s těmito materiály měly poradit, hrozí únik nebezpečných kovů do životního prostředí. „Chceme zapojit co nejvíce občanů, abychom předešli nebezpečím, které špatně likvidované baterie jinak představují,“ říká radní pro životní prostředí Anna Kroutil (ANO).
Sebrané baterie budou předány neziskové organizaci ECOBAT s.r.o., která od roku 2002 zajišťuje recyklaci přenosných baterií. V roce loňském roce se jí podařilo ekologicky zlikvidovat více než třetinu všech baterií dodaných v roce 2015 na trh.
„Některé školy a školky již baterie sbírají, byli bychom rádi, aby se zapojily pokud možno všechny,“ uvádí zastupitelka Jana Solomonová (ANO).
Pro oslavy Evropského dne recyklace baterií bylo zvoleno datum 9. září, jelikož si tento den připomínáme narození slavného italského lékaře a fyzika Luigi Galvaniho (1737), který se proslavil pokusy s takzvanou živočišnou elektřinou. Tato badatelská činnost přivedla jeho současníka a oponenta Allesandro Voltu k sestrojení prvního galvanického článku. Princip tohoto článku se stal základním konstrukčním prvkem všech elektrických baterií a akumulátorů.
„Ekologická výchova je pro nás velice důležitá, proto se snažíme v této oblasti dětem a široké veřejnosti předat co nejvíce zajímavých informací,“ doplňuje radní Anna Kroutil, díky které jsou nyní na Praze 8 např. tzv. hmyzí hotely a která často organizuje a podporuje veřejné úklidy, Den Země, fair trade akce a další podobné aktivity na Praze 8.