Volební účast celorepublikově byla 62 procent. V metropoli na rozdíl od zbytku všech dalších volebních krajů - jiných velkých měst i venkova - nezvítězil současný prezident Miloš Zeman. Ten, stejně jako v minulých prezidentských volbách, kdy porazil protikandidáta Karla Schwarzenberga před čtyřmi lety – zvítězil současný prezident Zeman všude jinde mimo Prahu a naopak, kde zvítězil na rozdíl od celého zbytku republiky. Letos v Praze výrazně zvítězil Jiří Drahoš, profesor a do jara předseda Akademie věd, a to 35 % počtem hlasů. Na druhém místě v Praze byl Miloš Zeman (22 %), oba postupují do druhého kola přesně za dva týdny. Nepostupující kandidáti podle pořadí v Praze: na třetím místě Pavel Fischer (13,5 %), Michal Horáček (11 %). Nad pět procent se ještě v Praze dostali Marek Hilšer a Mirek Topolánek. Kolem jediného procenta pak – každý z nich - zbylí tři kandidáti. V hlavním městě se sčítá kolem 1100 okrsků. Drtivý součet byl zhruba dvě hodiny po volbě – poslední (největší) české okrsky byly sečteny čtyři hodiny po volbě. Celorepublikově je v ČR necelých 15 tisíc okrsků s cca 8 a půl miliony voličů a letošní účast byla zhruba pět milionů lidí.
Jak s voličským průkazem v druhém kole?
Lístky budou k dispozici jako vždy až ve volebních místnostech, stejných jako v prvním kole. Volby se mohou účastnit i lidé mimo své trvalé bydliště (na volební průkaz). Ti lidé, kteří o průkaz (možnost volit v ČR, ale mimo bydliště) požádali a nepožádali výlučně o vydání jen pro první kolo, jim platí automaticky i pro druhé. „O vydání voličského průkazu lze za stejných podmínek požádat také v době mezi prvním a druhým kolem volby. Obecní úřad, popřípadě zastupitelský úřad, v této době může vydávat voličský průkaz nejpozději do 2 dnů před prvním dnem hlasování ve druhém kole volby, tj. do 24. ledna 2018 do 16.00 hodin,“ uvádí ministerstvo vnitra, které nad volbami dohlíží. Při ztrátě nebo odcizení není možné požádat o duplikát. K volbě voliči potřebují platný doklad totožnosti. Volby se mohou zúčastnit i občané ČR v zahraničí.
Jak se volilo v zahraničí?
Češi v zahraničí volili takto: 45 % Jiří Drahoš, 20,5 % Pavel Fischer, 11 % Marek Hilšer a 9,5 % Michal Horáček. Miloš Zeman v zahraničí získal na pátém místě 7,5 %, Mirek Topolánek získal necelých pět procent. V zahraničí je v seznamech voličů asi 17 tisíc osob, byla zde účast 73 procent. Všechny výše uvedený informace jsou čerpány z Českého statistického úřadu a při součtu 99,37 % sčítání.
Naše Praha se ptá:
Naše Praha se čtenářů ptá: Proč myslíte, že obvykle volí Praha jiné kandidáty než většina jiných velkých českých měst a český a moravský venkov? Co myslíte?