Převedení Invalidovny z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových na Národní památkový ústav bylo zdlouhavé kvůli novele zákona o převodu majetku. „Invalidovna je první velkou nemovitostí, kterou převádíme po novele zákona o nakládání s majetkem státu. Kvůli této novele jsme povinní do detailů zkoumat a prověřovat důvodnost a naléhavost potřeby žádající organizační složky a současně i účelnost a efektivitu tohoto předání. Vzhledem k tomu, že NPÚ splnil veškeré náležitosti, můžeme úřadu Invalidovnu předat,“ vyjádřila se na tiskové konferenci generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu.
„Budeme usilovat o maximální autenticitu jednotlivých prostor, ale dáme jim nové využití, novou funkci,“ řekla generální ředitelka NPÚ Naděžda Goryczková. Památkáři nyní musí nechat komplex Invalidovny zaměřit. K budově z 18. století totiž nejsou plány. Kompletní dokumentace k rekonstrukci by mohla být v roce 2020, o rok později by mohla být zahájena stavba. Vše by pak mohlo být v roce 2024 nebo 2025.
Komplex, který dlouhá léta chátral, je prý v poměrně dobré kondici. V dobrém stavu jsou například krovy. Střecha ale bude muset být přeložena a vnitřní infrastruktura kompletně předělána. Budova je zanedbaná, protože dlouhá léta ležela ladem a po povodních se zde provedly některé práce, které nemusely, jako odstranění omítek, které mohly vyschnout. Bude také nutné ošetřit platany na nádvoří, protože některé jsou ve velmi špatném stavu. Kompozici stromů by však měla zůstat zachovaná.
NPÚ si nechá zpracovat analýzu potřeb Karlína i hlavního města. V budově vznikne informační centrum, kavárna a jiné prostory by měly sloužit kancelářím NPÚ, odborům ministerstva kultury, vzdělávacím aktivitám i zdejšímu životu.
Památkáři již jednají s neziskovými organizacemi, které mají zájem vstoupit do prostor Invalidovny. Ve zrekonstruované Invalidovně najde sídlo i Pražský filharmonický sbor a ve vyšších patrech by v budoucnu mohly být vystaveny sbírky, které jsou kvůli nedostatku místa v depozitářích muzeí a galerií.
„Chceme to zpřístupnit veřejnosti tak, jak jsme zvyklí na našich hradech a zámcích. Máme i za povinnost připomenout historii a příběhy, které se v Invalidovně za 250 let odehrály,“ řekla Goryczková. V Invalidovně bude i expozice odkazující na její minulost, na které bude NPÚ spolupracovat s Vojenským historickým ústavem. Expozice bude připomínat život vojáků, významné vojevůdce a další osobnosti, kteří sdílely její prostory. Prohlédnout si prostory Invalidovny mohli návštěvníci uplynulý víkend v rámci festivalu Open House. Od konce léta by mohla být otevřena každý týden na několik dní až do zahájení rekonstrukce.