Zkušenosti s tříděním do podzemních kontejnerů jsou v každé městské části jiné. Jak je tomu v Praze 8?
První podzemní kontejnerové stání jsme otevřeli před tři čtvrtě rokem v Karlíně v ulici Za Poříčskou bránou. Od zavádění podzemních stanovišť jsme si slibovali zejména nižší četnost svozu oproti běžným kontejnerům díky jejich větší kapacitě a tím pádem nižší náklady. A to se nám také potvrdilo. Svoz je cca dvakrát levnější. Je ale pravda, že třídění je ve srovnání s klasickými kontejnery náročnější. Někdy se otvor kontejnerů ucpe, protože je do něj separováno nesprávně.
Co to znamená?
Otvory podzemních kontejnerů jsou mnohem menší než klasických. Je to dáno především z důvodu bezpečnosti, aby nikdo do kontejneru nemohl spadnout. To ale znamená, že např. velké kartony je třeba nejprve rozřezat na menší kusy a teprve poté je do kontejneru vhodit. Pokud se tak neučiní, otvor se může ucpat, ačkoli kontejner jako takový je poloprázdný. Bohužel se to stává často, proto jsme např. na náš web vložili video Jak správně separovat.
To je jediný zádrhel, na který jste narazili?
Ano, musím říct, že je to s každým měsícem lepší. Toto prozatím jediné stanoviště podzemního kontejnerového stání navíc pravidelně monitorujeme a v případě potřeby nad rámec uklízíme. Těším se, až letos spustíme v provoz další stanoviště. Jejich instalací zlepšujeme postupně vzhled naší městské části, ale zároveň se vyrovnáváme evropským městům, kde se spuštění kontejnerů pod zem běžně používá již několik let.
Kdy a kde tedy přibydou další?
Již letos otevřeme v rámci první etapy zavádění podzemních kontejnerů minimálně dalších 10 stanovišť. Práce začnou v létě a zahájení provozu plánujeme na podzim 2018. Každé stanoviště bude obsahovat, podobně jako to v ulici Za Poříčskou bránou, sadu tří kontejnerů na tříděný odpad – sklo, papír a plast. U vybraných stanovišť bude ještě čtvrtý na tetrapak a kov. V druhé polovině roku tedy budou nově např. v ulici Sokolovská, Křižíkova a Molákova, tedy v Karlíně. V Libni budou podzemní kontejnerová stání v ulici Krejčího, U Meteoru nebo na nám. Dr. Václava Holého. Po jednom stanovišti počítáme s Bohnicemi a v Troji. Jak správně separovat do tohoto typu kontejnerů najdete na našem webu.
Jak finančně náročné je instalace podzemních kontejnerů?
Cena jednoho podzemního stání kontejnerů se pohybuje kolem jednoho milionu korun bez DPH. Naše městská část ale výborně čerpá finance z českých i evropských dotačních programů. Až 85 % z uznatelných nákladů jsme tak získali díky 69. výzvě Ministerstva životního prostředí v rámci Operačního programu Životní prostředí 2014–2020.